پیوندها ، تبلیغات

سایت رهبری
پایگاه اطلاع رسانی دولت

صنایع کوچک

خصوصی سازی

 

مشاوره برای راه اندازی کارخانه

09123138853

مشاوره برای جواز تاسیس

09121315289

شهرک صنعتی اشتهارد

 دکتر محسن نیکی بین
     مدیر عامل ( دوره قبل )  هیئت امناء شهرک صنعتی اشتهارد

1 - کلیات :
1 - شناخت شـهر اشــتهارد و شهرک صنعتی اشتهارد
2 - جغرافیای طبیعی و فرهنگی
3 - زبان مردم
4 - روستاهای اطراف
5 - راههای دسترسی به شهرک صنعتی

2 -  چگونگی برنامه چهارم توسعه اقتصادی در روند شهرکهای صنعتی
3 – نگرش و چشم انداز ایجاد شهرک صنعتی
4 – استراتژی صنایع کوچک
5 – ترکیب بندی واحدهای تولیدی شهرک صنعتی اشتهارد
6 – مسائل جاری و جانبی واحدهای تولیدی شهرک
7 – تسهیلات و مساعدت درخواستی واحدها از وزارت صنایع
8 – درخواست صاحبان صنایع از دولت خدمتگزار جمهوری اسلامی ایران
1 – 1 – شناخت شهر اشتهارد :
شهرک صنعتی اشتهارد در بخش شمالی کشور در منتهی الیه غرب استان تهران در 70 کیلومتری جنوب غربی شهر کرج در جاده کرج – بوئین زهرا و مرز سیاسی و جغرافیایی شهرستان بوئین زهرا در استان قزوین واقع است .
موقعیت جغرافیایی این شهر با طول جغرافیایی 50 درجه و عرض جغرافیایی 35 درجه و ارتفاع متوسط 1200 متر از سطح دریا مشخص گردیده است .
شهرک صنعتی اشتهارد 5 کیلومتر بعد از شهر بطرف بوئین زهرا واقع است . نزدیکترین شهر و آبادیهای حومه شهرک صنعتی اشتهارد شامل شهر اشتهارد – مراد تپه – صحت آباد – فتح آباد – یوسف آباد – ولی آباد – کاظم آباد – ایپک – پلنگ آباد – جارو و ... که همه آنها در دایره ای به مسافت 5 – 20 کیلومتری قرار دارند .
عملیات اجرایی شهرک صنعتی اشتهارد در سال 3 – 1372 در زمینی به مساحت 1650 هکتار آغاز و زمین صنعتی آن بالغ بر 1100 هکتار می باشد .

1 – 2 – راههای دسترسی به شهرک صنعتی اشتهارد :
برای دسترسی به شهرک صنعتی اشتهارد از پایتخت ( تهران ) توسط 3 محور مواصلاتی به شرح زیر امکان پذیر می باشد :
- از طریق آزاد راه تهران – کرج و از کرج توسط محور کرج – محمد شهر جهت جنوب غربی با عبور از آبادیهای محمد شهر – ماهدشت – پلنگ آباد – مهدی آباد – قرا آباد - خرد آباد – مختار آباد و شهر اشتهارد طی مسافت 5 کیلومتری بعد از شهر اشتهارد به سمت بوئین زهرا ، فاصله این محور از تهران تا شهرک صنعتی حدود 120 کیلومتر می باشد .
- از طریق آزاد راه  تهران کرج و از کرج توسط محور مهرشهر – ماهدشت و ادامه مسیر قبلی و این فاصله حدود 130 کیلومتر می باشد .
- از طریق جاده مخصوص و قدیم تهران کرج – بعد از خروجی شهریار با تغییر جهت به سمت جنوب غربی با عبور از گذر جنوب شهر اندیشه – جنوب و سه راهی ملارد و فردیس – یوسف آباد صفادشت به محور اشتهارد رسیده و از آنجا گذر از آبادیهای پلنگ آباد – مهدی آباد – خرد آباد – مختارآباد و شهر اشتهارد با طی مسافتی حدود 5 کیلومتر از اشتهارد به سمت بوئین زهرا از این فاصله حدود 105 کیلومتر میباشد .
1 – 3 – جغرافیای طبیعی – فرهنگی و سیاسی شهر اشتهارد :
- دشت اشتهارد در غرب استان تهران قرار گرفته از شمال به ارتفاعات حلقه دره با معادن نمک و گچ و دشت هشتگرد و کرج و شوره زار جنوب شرقی دشت قزوین و از شرق به ماهدشت و فرودگاه پیام و شهرکهای جنوبی کرج و از جنوب به ارتفاعات جارو و قراگونی.
-  در جنوب دشت اشتهارد در کوههای کردها – قزلبان و گنده لویر و همچنین به قطعه چهار ساوه و از غرب به بوئین زهرا – آراسنج و بخش شرق حوض آبریز حاجی عرب محدود می گردد .
بخش اشتهارد بر خلاف بخش های مرکزی کرج که از دهستان های عمدتا» کوهستانی و صعب العبور واقع گردیده است دشتی وسیع و نیمه کویری است که ادامه زمینهای آن درختهای جنوبی به مناطق کویری در استان قم و استان مرکزی       می پیوندد . به همین دلیل آب و هوای بخشی اشتهارد خشک و نیمه کویری است . آب کشاورزی و شرب این منطقه قبلا» از طریق روزنه های کرج و روزنه کردان تأمین می شده است ولی هم اکنون که آب رودخانه کرج به تهران منتقل می شود کشاورزی در این منطقه بوسیله چاههای آب عمیق آبیاری می گردد .
وجود آثار متنوع فرهنگی و باستانی مربوط به دوران مختلف تاریخ نشان می دهد که این آبادانی و رونق در گذشته های دور نیز وجود داشته و فراوانی وسعت تپه های باستانی و ابنیه های تاریخی و بناهای قدیمی از مساجد و امام زاده ها گواه این مدعا است .
2 – 3 – زبان مردم اشتهارد :
مردم اشتهارد همگی به زبان مخصوص ( تاتی ) با لهجه اشتهاردی که بازمانده زبان قدیم متعلقه ماد یا زبان آذری می باشد سخن می گویند از کتابها و واژه نامه های مشهور نام اشتهارد اینطور نقل گردیده که به نظر نام اشتهارد از دو بخش « اشته » و « ارد» تشکیل شده است که در زبان مردم اشتهارد اولی بنام ایستادن و یا بمنظور ایستگاه و سکونتگاه مشهور است و دومی در زبان یونانی به معنی مقدس می باشد که بنابراین ترکیب این دو واژه می شود سکونتگاه مقدس .
در زمان گذشته مردم اشتهارد از طریق کشاورزی و دامداری امرار و معاش می کردند که در سالیان اخیر با احداث چند شهرک صنعتی در غرب و شرق اشتهارد و صنعت اقتصادی مردم دچار تحول اساسی شده است .
گویش اشتهاردی دارای دستور زبان فارسی بسیار غنی ، مشخص و محکمی است فقط با شنیدن می توان به نوع جنسیت مرد یا زن پسر یا دختر پی برد .
 همچنین اشیاء و اجسام نیز مذکر و مونث در نظر گرفته شده است  و صفت قبل از موصوف می آید .
با بررسی دو کتاب تاریخ طبری یا ستون قدیمی اوستا می توان کلمات بسیاری را استخراج کرد در اینجاست که می توان وصف آن را در کتاب دهخدا بخوانیم :
اشتهارد قصبه بزرگی است از بخش کرج – سر راه کرج به بوئین زهرا – جلگه معتدل با زبان مخصوص که ریشه آن فارسی است آب آن از 21 رشته چاه و قنات که یکی شیرین و دیگری لب شور است .
محصول عمده آن گندم – غلات – جو – لوبیا – ماش – عدس – چغندر قند – پنبه .
شغل مردم کشاورزی و زراعت و صنایع دستی کرباس – پارچه نخ بافی
کارخانه تصفیه پنبه و آسیاب آن موتوری بوده است . 

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به بخش خصوصی می باشد